Jaka klawiatura dla grafika?

| 0 Komentarzy
Na co zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury dla grafika? Jaką wybrać?

Projektanci grafiki komputerowej bardzo często posługują się w swojej pracy tabletami graficznymi. Urządzenia te, w zależności od posiadanego modelu, w pewnym stopniu zastępują funkcje myszki oraz klawiatury w programach graficznych. Wielu grafików korzysta jednak zarówno z tabletu, jak również z myszki i klawiatury, gdyż w projektowaniu niezwykle często korzysta się ze skrótów klawiaturowych. Na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy kupić dobrą klawiaturę do grafiki? Jak wybrać?

Polecane klawiatury

Jakie są rodzaje klawiatur? Która będzie dobra do grafiki?

W ofercie klawiatur komputerowych znajdziemy ogrom różnorodnych konstrukcji. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą nie tylko ceną i designem, ale też wieloma innymi kwestiami, a najważniejszą z nich jest właśnie typ klawiatury. Do wyboru mamy:

  1. Klawiatury membranowe 

Klawiatura membranowa to niedroga konstrukcja, która zapewnić może jednak wysoki komfort pracy podczas projektowania grafiki. Urządzenia tego typu charakteryzują się:

  • Chichą pracą klawiszy – pod przyciskami znajduje się membrana oraz gumowe kopułki lub mechanizm nożycowy. Przyciśnięcie klawisza dociska kopułkę do membrany, co nie powoduje głośnego stukotu i klikania, jak bywa to w przypadku wielu klawiatur mechanicznych.
  • Dobrą ceną – klawiaturę membranową można kupić już za kilkadziesiąt złotych, a za kilkaset otrzymamy topową konstrukcję tego typu.
  • Niższym profilem – nie dotyczy to każdej z klawiatur membranowych (modele gamingowe mają wyższy profil), ale jeśli preferujemy maksymalnie płaskie klawisze, jak w laptopach, to znajdziemy je właśnie w klawiaturach membranowych.
  • Konstrukcją wyspową – sporo klawiatur membranowych ma wyspową konstrukcję (klawisze są od siebie odseparowane, a przestrzeń pomiędzy nimi jest zapełniona obudową klawiatury).

Oczywiście to cechy dotyczące sporej części klawiatur membranowych, co nie oznacza, że każdy model jest identyczny. Jeśli jednak szukamy niedrogiej i cichej klawiatury, to może być dobry wybór. Warto jednak pamiętać o tym, że konstrukcje membranowe są mniej wytrzymałe od mechanicznych.

  1. Klawiatury mechaniczne

Klawiatura mechaniczna to konstrukcja, którą upodobali sobie gracze, a także programiści i spore grono projektantów. Klawiatura tego typu jest wytrzymała, solidna i wygodna w użytkowaniu. Jest to jednak narzędzie, które pracuje dość głośno, co może być irytujące dla otoczenia. Klawiatury mechaniczne charakteryzują się:

  • Wyższą ceną – konstrukcje mechaniczne są zauważalnie droższe od membranowych.
  • Wyższym profilem i skokiem klawiszy – klawiatury mechaniczne, ze względu na specyfikę budowy przełączników, mają wyższy profil, a przez to także wyższy skok klawiszy.
  • Głośniejszą pracą – to zależy od rodzaju zastosowanych przełączników, ale klawiatura mechaniczna będzie głośniejsza od membranowej.
  • Wysoką wytrzymałością – ogromną zaletą konstrukcji mechanicznych jest to, że przełączniki wytrzymują o wiele wyższą liczbę naciśnięć niż w przypadku klawiszy w klawiaturach membranowych.
  • Precyzją działania – klawiatura mechaniczna jest zdecydowanie niezawodna, przyciski mają zauważalny skok, aktywują się błyskawicznie i trudno wcisnąć ich kilka na raz przypadkowo, jak zdarza się to w przypadku płaskich klawiatur membranowych.
  • Gamingowymi parametrami – sporą część klawiatur mechanicznych stanowią właśnie modele gamingowe, które są bardzo często kupowane także do grafiki i do standardowego użytkowania komputera. Z punktu widzenia grafika funkcje gamingowe, jak obsługa makr, anti-ghosting lub w pełni konfigurowalne podświetlenie to rozwiązania bardzo przydatne podczas pracy.

Jeśli szukamy niezawodnej klawiatury o wysokiej wytrzymałości, która sprawdzi się podczas pracy i rozrywki (szczególnie podczas grania na komputerze), to model mechaniczny może być dobrym wyborem.

  1. Klawiatury hybrydowe

Niezbyt liczna grupa klawiatur hybrydowych łączy w sobie cechy konstrukcji mechanicznych i membranowych, oferując cichszą pracę, ale wysoką wytrzymałość. Modeli hybrydowych jest jednak niewiele i są one dedykowane głównie graczom komputerowym.

Którą klawiaturę do grafiki wybrać: mechaniczną czy membranową?

Pomimo obecności w sprzedaży konstrukcji takich, jak klawiatury hybrydowe lub klawiatury optyczne, to właśnie modele membranowe oraz mechaniczne cieszą się największym zainteresowaniem wśród grafików. Które rozwiązanie wybrać?

Klawiatura mechaniczna vs. klawiatura membranowa

Klawiatura mechaniczna

  • Wyższa cena – najtańsze konstrukcje mechaniczne to kwestia około 100 zł.
  • Głośność pracy uzależniona od zastosowanych przełączników, ale wyższa niż w konstrukcjach membranowych.
  • Wyższy profil.
  • Solidne wykonanie – wiele klawiatur mechanicznych ma metalową obudowę, kabel w oplocie i wytrzymałe przyciski.

Klawiatura membranowa

  • Niższa cena – klawiaturę membranową kupimy nawet za kilkadziesiąt złotych.
  • Cicha praca.
  • Dostępne modele o niskim i wyższym profilu.
  • Sporo klawiatur membranowych z niższej półki jest w całości wykonanych z tworzywa. Są mniej wytrzymałe od mechanicznych.

Jeśli wyższa cena oraz głośniejsza praca nie przeszkadza użytkownikowi, to klawiatura mechaniczna będzie najlepszą inwestycją. Jeśli priorytetem jest niska cena albo cicha praca, to warto wziąć pod uwagę model membranowy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury do grafiki?

Wybór idealnej klawiatury do grafiki to nie tylko kwestia konstrukcji, ale też wielu innych cech. Do najważniejszych kwestii, na które również należy zwrócić uwagę przed zakupem, należą:

  • Sposób komunikacji z komputerem – do wyboru mamy klawiatury przewodowe i klawiatury bezprzewodowe. Konstrukcje bezprzewodowe są cenione przez tych, którzy często przestawiają klawiaturę (na przykład na czas oglądania filmu lub podczas korzystania z tabletu graficznego), ale modele przewodowe zapewniają niezawodną komunikację i nie wymagają zmieniania baterii.
  • Sugerowane przeznaczenie klawiatury – wśród klawiatur znajdziemy modele dedykowane graczom oraz ogólne klawiatury biurowe. Jeśli nie tylko zajmujemy się grafiką, ale też grywamy od czasu do czasu w gry, to wybór jest oczywisty – klawiatura gamingowa. Jeśli natomiast szukamy głównie klawiatury do pracy, to możemy zainteresować się zarówno modelem biurowym, jak i gamingowym.
  • Design – to kwestia istotna dla osób, które cenią estetykę miejsca pracy. Na wygląd klawiatury można wpływać także poprzez jej podświetlenie.
  • Podświetlenie – zdecydowanie wygodnie korzysta się z klawiatury podświetlanej, a podświetlenie, którym można w pełni sterować (oddzielnie dla każdego przycisku) stwarza ogromne możliwości dostosowania podświetlenia do przycisków, które są kluczowe w pracy graficznej (na przykład najczęściej użytkowane w skrótach klawiaturowych).
  • Zastosowane przełączniki (dotyczy to klawiatur mechanicznych) – jeśli wybór padł na klawiaturę mechaniczną, to warto przyjrzeć się specyfice zastosowanych przełączników. Za ciche uznaje się przełączniki Romer-G oraz Cherry MX Silent.
  • Materiał wykonania – jeśli zależy nam na tym, by klawiatura posłużyła nam jak najdłużej, to warto sięgnąć po model z metalową konstrukcją. Atutem będzie również przewód w oplocie.
  • Marka – warto zdecydować się na klawiaturę jednej z wiodących marek. Można też wybrać urządzenie tej samej firmy, co inne akcesoria na biurku.
  • Rozmiar klawiatury – wśród klawiatur znajdziemy modele kompaktowe (bez bloku numerycznego, a często bez dodatkowych przycisków multimedialnych) oraz standardowe (z częścią numeryczną). Są także klawiatury z przyciskami dodatkowymi do samodzielnego zaprogramowania, co przydaje się graczom, ale też grafikom.
  • Podpórka pod nadgarstki – zapewnia wygodę i lepszą ergonomię przy biurku, ale może być problematyczna, gdy równocześnie użytkujemy także tablet graficzny (może zajmować zbyt wiele miejsca i zanadto odsuwać klawisze od dłoni pracującej osoby). Dobrym wyborem będzie więc klawiatura z odłączaną podpórką albo bez niej i dodatkowa, oddzielna podpórka żelowa.
  • Układ klawiszy – warto upewnić się, że ma się do czynienia z preferowany układem klawiszy (najczęściej spotykane są klawiatury amerykańskie).
  • Dodatkowe funkcje – w pracy grafika przyda się klawiatura z funkcją anti-ghostingu, z możliwością programowania makr, z przyciskami funkcyjnymi i multimedialnymi, a także wyposażona w HUB USB, do którego można będzie podłączyć tablet graficzny lub inne akcesoria do pracy.

Wybierając klawiaturę do pracy graficznej warto zwracać uwagę na wszelkie niepozorne detale, bo często to właśnie one decydują o ostatecznym zadowoleniu z wybranego rozwiązania. Jeśli wciąż brakuje nam pomysłu na to, którą klawiaturę do grafiki wybrać, warto zainspirować się listą bestsellerów, przejrzeć opinie i recenzje innych kupujących i zerknąć na modele, które są najlepiej oceniane.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.